Jak stworzyć listę gości weselnych

Tworzenie listy gości weselnych

Jak każdy przed swoim weselem tak i my stanęliśmy przed problemem stworzenia listy gości weselnych.

Zasadniczo błaha sprawa ale porządne rozplanowanie listy gości gwarantuje dobrą zabawę i de facto udane wesele więc warto się do tego przyłożyć i podejść do sprawy na poważnie.

Przeważnie w tym miejscu występuje konflikt wizji listy gości rodziców i młodych. Bądźcie dla nich wyrozumiali jeżeli będą chcieli zapraszać swoich znajomych. Są z Was dumni i chcieliby, aby inni zobaczyli jak szczęśliwi jesteście.

Przydatne zasady którymi warto kierować się przy tworzeniu listy:

 • nikogo nie pominąć
 1. rodzice i najbliższa rodzina
 2. rodzice chrzestni, babcie, dziadkowie
 3. dalsza rodzina
 4. przyjaciele, znajomi
 5. współpracownicy, przełożeni, znajomi z pracy
 6. sąsiedzi lub byli sąsiedzi
 • tak aby zmieścić się w limicie sali
 • tak aby nie przekroczyć zaplanowanego budżetu na wesele

 • nie stosować zasady zastaw się a postaw się jest wiele innych ciekawych sposobów na wydawanie pieniędzy niż goście których nie zawsze chcemy widzieć na naszym weselu 😉
 • postarać się aby goście weselni mogli bawić się razem ze swoimi rówieśnikami
 • w przypadku większych wesel np od 160 osób warto również rozplanować rozsadzenie gości

Gorąco polecam skorzystać z arkusza kalkulacyjnego excel a jeszcze bardziej z google docs przez które można w dowolnym miejscu aktualizować listę gości, łatwo możemy dopisać kolejne osoby a także zapisać kto już potwierdził przybycie co jest bardzo ważne.

Dodatkowo na bieżąco mamy wgląd w sumę gości dzięki prostym regułom matematycznym aktualizującym się automatycznie przy wypełnianiu formularza.

Przykładowy arkusz z listą gości

podpowiedź:

Jeżeli daliście gościom określony czas na zastanowienie się, a oni ciągle zwlekają z odpowiedzią – może to znaczyć, że odpowiedź będzie negatywna. Osoby, które chcą iść na wesele, mówią o tym w miarę szybko. Spróbujcie się skontaktować z daną osobą i potwierdzić jej przybycie bądź nie.

Uwaga!
Pamiętajcie, że do listy gości weselnych musicie dodać fotografa, kamerzystę, muzyków lub wodzireja. Z reguły przygotowuje się dla nich oddzielny stolik.

Zapraszanie gości

Rodzinę i znajomych powinniście zaprosić osobiście. Warto rozplanować rozwożenie zaproszeń na weekendy. Są dwie podstawowe zalety tego rozwiązania. Po pierwsze oszczędzacie dużo czasu. Po drugie u kolejnych osób nie spędzacie za dużo czasu tłumacząc się że musicie jechać jeszcze do kolejnych gości.

Coraz częściej na koniec wesela młodzi żegnają gości drobnym upominkiem w postaci ciast i smakołyków weselnych. Paczki rozdaje się gdy goście zbierają się do opuszczania zabawy weselnej. Warto wcześniej ustalić menu pożegnalne z właścicielami sali weselnej.

Kilka tygodni po weselu wyślijcie zaproszonym gościom zdjęcia z przyjęcia i ślubu. Mogą to być zdjęcia na płycie CD lub DVD. Dla najbliższych wywołajcie też kilka zdjęć i oprawcie w ramki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.